M

Skrze fyzickou praxi ásan a pozorování jejich vlivu na svoje tělo jsem postupně začala poznávat další, hlubší úrovně Jógy. Začala jsem praktikovat pránájamu, meditovat a zároveň jsem se seznamovala s dalšími způsoby práce s Univerzální Energií a práce na sobě, zejména s praktikami předávanými od japonských mistrů Reiki a s metodami práce s energiemi Přírody.

Stále poznávám a sbírám další střípky na cestě Jógy, stále mě to ohromně baví a naplňuje. Mezitím přišel i čas předávat svoje zkušenosti dál. Po deseti letech praxe a práce na sobě jsem si udělala kurz instruktorky hathajógy a powerjógy. Absolvování oficiálního instruktorského kurzu bylo na první pohled jen formálním krokem ke splnění požadavků pro „provozování řemesla“, které se ale v žádném kurzu naučit nedá. Ve skutečnosti měl kurz i po deseti letech mé předchozí praxe velký dopad na můj rozvoj ve vícero oblastech života.

To nejcennější, co mi kurz dal, stejně jako některé mnou dříve absolvované kurzy práce s Univerzální Energií, nebylo něco, co je psáno v osnovách. Bylo to přesně to, co se ve své lektorské činnosti snažím dělat i já: Otevřel mi dveře k poznání dalších úrovní samy sebe a nechal na mně, jak s tím dále naložím.

V Athelasu se jako lektorka věnuji kurzům Práce s Univerzální Energií a zejména kurzům a individuálním lekcím jógy, přičemž i tato ásanová praxe je určitou formou práce s Univerzální Energií, v tradičních jógových školách obvykle zvanou prána. Do svých lekcí přináším to, co mě učí moje vlastní praxe, která je celkem pestrá co do stylů – od powerjógy a vinjásy přes klasickou hathajógu až k jin józe a restorativní józe. Baví mě poslouchat své tělo a dát mu to, co právě potřebuje. Všímám si toho, jaký vliv má na tělo roční období, fáze měsíce a další přírodní jevy. Pro své klienty a klientky jsem průvodkyní jejich vlastní praxí. Je totiž tolik ásanových praxí, kolik je praktikujících. Každý máme jiné tělo, jinou pružnost, jinak silné svaly, jiné zkušenosti s pohybem. Společně můžeme hledat a nacházet v každé pozici a pohybu to nejlepší, co může v danou chvíli dát právě klientovu tělu, mysli, duchu.